2022.05.13

Továbbra is Lendületben: bemutatkozik a Komplex Rendszerek Figyelemmel Kísérése Kutatócsoport

A negyedik ipari forradalom elsősorban termelő rendszerek és szervezetek vertikális és horizontális integrációját jelenti. A kutatócsoport célja olyan algoritmusok fejlesztése, amelyek alkalmasak a digitális transzformáció eredményeként létrejövő egyre komplexebb rendszerek jellemzésére, az időben gyorsan változó belső összefüggéseik feltárására, és a környezeti hatásokhoz és a meghibásodásokhoz köthető kockázataik kezelésére. A kutatócsoport eseménysorozatok összefüggéseit és rendszerek elemeinek összekapcsoltságát jellemző algoritmusokat fejlesztett. Kutatásaik elsődleges célja a hazai és az európai termelő és szolgáltató vállalkozások termelékenységének és versenyképességének növelésére alkalmas megoldások fejlesztése. A hazai gazdasági helyzethez igazodva jelentős figyelmet fordítottak a barnamezős megoldások fejlesztésére és a termelésben dolgozó operátorok munkájának támogatására. Gépi tanulási, modellezési eszköztáruk nemcsak ipari folyamatok, hanem társadalmi relevanciájú adatok elemzésére is alkalmas. Ezen a téren kutatásaik a fenntarthatósági célok kapcsolatrendszerét vizsgálják, és az oktatási adatok elemzéséhez járulnak hozzá.