Pósfai Mihály
Elektronmikroszkópos Laboratórium

A kristályképződés első mozzanata a kristálycsírák kiválása. Természetes rendszerekben a kristálynukleáció leginkább heterogén módon, azaz valamilyen felületen történik. Számtalan esetet ismerünk, amikor az idegen felület meghatározó szerepet játszik a képződő kristály tulajdonságainak kialakításában: például az élőlények szilárd vázát vagy héját alkotó bioásványok szabályozott méretű, alakú és orientációjú kristályainak kiválása általában szerves membrán templátokon történik, és heterogén nukleáció révén képződik a légköri jég (agyagásványok vagy baktériumok felületén) vagy a vízvezetékeket eltömítő kalcium-karbonát is.
A különféle elektronmikroszkópos technikák kiválóan alkalmasak a határfelületek atomi léptékű vizsgálatára, így a heterogén nukleációt befolyásoló folyamatok kísérleti úton történő felderítésére. A változatos képalkotó, diffrakciós és elemanalitikai módszerek a kristálycsírák morfológiáját, szerkezetét és összetételét, valamint a templát és a képződő kristály közötti térbeli viszonyt tárják fel. Az előadás példákat mutat be a heterogén kristálycsíraképződés elektronmikroszkópos vizsgálatára többféle rendszerben: vas-oxid nanokristályok képződésére mágneses baktériumokban és mesterséges rendszerekben (genetikailag módosított flagelláris filamentumokon); kalcit kiválására agyagásványokon (a Balatonban és laboratóriumi kísérletekben); valamint a légköri aeroszol egyes komponenseinek kondenzációjára primer részecskéken. Eddigi eredményeink mellett egyúttal a Pannon Egyetemen hamarosan üzembe helyezendő elektronmikroszkópos laboratórium nyújtotta lehetőségeket, sőt a további fejlesztések lehetséges irányait is bemutatjuk.