Guttman András, Hajba László, Járvás Gábor, Szigeti Márton, Mészáros Brigitta, Borza Beáta, Reider Balázs

A Transzlációs Glikomika kutatócsoport munkájának elsődleges célja új glikoanalitikai és glikoinformatikai módszerek kidolgozása klinikai és biofarmakológiai kutatások során felmerülő karbohidrát szerkezettel kapcsolatos problémák megoldására. A kutatócsoport az elmúlt 5 évben az MTA Lendület program támogatásával keringő ráksejtek felszíni glikozilációját tanulmányozta kis sejtszámok esetén. Ezzel párhuzamosan formalin fixalt paraffinba ágyazott minták glikozilációs profiljának meghatározását is megkezdtük prosztatarákos mintákból az Intézeten belüli kollaboráció keretében. Csoportunk ezen felül szoros kollaborációs kapcsolatot tart fenn a Debreceni Egyetemmel, a Semmelweis Egyetemmel, az innsbrucki Orvostudományi Egyetemmel, az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézetével, a brnoi Analitikai Kémiai Intézettel, valamint a San Diego-i Scripps Kutatóintézettel. Glikoanalitikai technológiai fejlesztéseink közé tartozik egy automata glikán szekvenátor beállítása, valamint a glikánok gyors és pontos profilírozására alkalmas mágneses gyöngyökön alapuló mintaelőkészítési módszer kidolgozása. Glikoinformatikai fronton egy új szoftvert dolgoztunk ki, amely szabadon elérhető az interneten (GUcal) és amely komoly segítséget nyújt a kapilláris elektroforézissel kapott glikán profilokban található csúcsoknak megfelelő komplex cukorszerkezetek meghatározásával kapcsolatban. Kutatócsoportunk az elmúlt években komoly ipari támogatásra tett szert, melynek keretein belül 4 automata kapilláris elektroforézis készüléket, két tömegspektrométert, egy folyadékkezelő robotot, valamint nagyértékű enzimeket, fluoreszcens festékeket és egyéb reagenseket biztosítottak munkánkhoz.