Abonyi János
MTA-PE Lendület Komplex Rendszerek Figyelemmel Kísérése Kutatócsoport

„Mindig gondolj rá, hogy a világ szinte egyetlen élőlény, egyetlen anyag, egyetlen lélek; hogy minden összefügg ennek egyetlen érzékélésével; hogy ez mindent egyetlen belső lendületből csinál; hogy mindennek, ami csak történik, együttesen az oka, hogy mennyire összekapcsolódott és összefonódott minden”. Kutatócsoportunk Marcus Aurelius felismerését követve úgy tár fel adatokból hasznos ismereteket, hogy az adatokat az elemzési feladatot hatékonyan tükröző hálózatba szervezi és a kapcsoltságot tükröző hálózatot elemzi. Az előadás célja az adatelemzés hálózatos megközelítésben rejlő lehetőségekeinek felvillantása. Első lépésben bemutatjuk, hogy sokdimenziós terekben értelmezett szomszédossági viszonyok alapján szövött hálózat miként alkalmas sokváltozós adatok vizualizációjára és csoportosítására, majd rámutatunk arra, hogy célirányosan megválasztott hasonlóságmértékek alapján bármi hálózatba szervezhető. Végezetül azt a kérdést járjuk körbe, hogy egymásba fonódó páros gráfok és az ezekből képzett többrétegű hálózatok miként alkalmazhatók egyetemek és személyek kulturális hatásának mérésére és gyártórendszerek optimálására.